Svatovojtěšské konference se dlouhodobě věnují otázce užší spolupráce zemí středoevropského prostoru. Každoroční konference je věnována jinému aspektu středoevropské spolupráce. Změna, které společně čelíme, není svým dopadem nepodobná situaci před 10 stoletími, kdy se vytvářela základní mapa uspořádání Evropy. Ve střední a východní Evropě byl tehdy proces budování národních států přímo spojen s nenásilnou christianizací propojenou osobností sv. Vojtěcha, jehož odkaz nás oslovuje i po tisíci letech.

V předvečer konference se též každoročně koná předání Ceny svatého Vojtěcha (Pretium Sancti Adalberti), kterým spolek Patrimonium Sancti Adalberti vyjadřuje uznání osobnostem za výjimečný příspěvek posilování středoevropských tradic a hodnot. Na závěr každé konference se její účastníci obracejí k veřejnosti a na politické představitele svých zemí, aby usilovali o prohlubování takovéto spolupráce.

2024

"STŘEDNÍ EVROPA NA ROZCESTÍ"

25. - 27. října, 2024, OREA Hotel Pyramida (Praha, Česká republika)

Doba, kdy se změny v globálním světě odehrávaly jaksi na pozadí, tak zvaně za oponou, skončila. Od nynějška již změny nastavení světových pořádků začínají být všeobecně viditelné a je třeba na ně přímo a viditelně reagovat.

Realitou se stala existence dvou odlišných částí Evropy.

Jedna část, především na západ od našich hranic, je multikulturní, progresivní a považuje za svůj hlavní úkol řešit tzv. klimatickou změnu a práva nejrůznějších menšin, včetně komunit typu LGBT+, a je spojena s procesem razantní deindustrializace Evropy.

Druhá část, především v našem širším středoevropském prostoru, se nechce vzdát své národní identity, křesťanských kulturních kořenů, ideje národního státu, tradičních hodnot, např. klasického modelu rodiny, a chce nejen vyrábět, ale i obstát v globální ekonomické konkurenci.

Svět se stává nebezpečnějším, méně předvídatelným a rozděleným. Starý řád se mění v chaos. Staré aliance se rozpadají a nové se teprve formují. Jedinou jistotou tak zůstává pouze národní stát, který staví na sounáležitosti, solidaritě a koherentnosti, schopný pomoci svým občanům překonat toto těžké období.

Proto hovoříme, že se nyní nacházíme na rozcestí. Buď budeme reálně hájit své zájmy, nebo prostě zmizíme z mapy. Konference v roce 2024 se zaměřila zejména na bezpečnostní hrozby, vzájemnou ekonomickou spolupráci a v neposlední řadě též na roli, kterou mají země širšího středoevropského prostoru hrát v měnícím se světě.

Více >

2023

"BUDOUCNOST STŘEDNÍ EVROPY"

13. - 15. října, 2023, OREA Hotel Pyramida (Praha, Česká republika)

Konference v roce 2023 reflektovala zejména skutečnost, že v měnícím se globálním uspořádání současného světa nemá užší spolupráce zemí středoevropského prostoru alternativu.

Středoevropané by proto neměli jen čekat na výsledek dohody velmocí o novém světovém pořádku, ale měli by v této chvíli převzít iniciativu a sami se aktivně zapojit do procesu definice a politického utváření geopolitického prostoru, ve kterém žijí.

Základní stavebním kamenem středoevropské spolupráce jsou národní státy.

K jejich zdravému utváření je nezbytná obnova národohospodářského ekonomického myšlení, společné infrastrukturní projekty a pro-populační politika, která jediná svědčí o zdravém rozvoji společnosti. Na tyto témata se soustředila diskuse v rámci stejnojmenných pracovních skupin konference.

Více >

2022

"SVATÝ VOJTĚCH A STŘEDOEVROPSKÝ PROSTOR"

10. - 12. června, 2022, OREA Hotel Pyramida (Praha, Česká republika)

První ročník mezinárodní konference "Svatý Vojtěch a středoevropský prostor" se konal pod záštitou otce arcibiskupa kardinála Duky v červnu 2022 v Praze, a to za účasti zástupců šesti středoevropských zemí, konkrétně České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska, Slovinska a Srbska.

Laureátem svatojtěšské ceny za rok 2022 se stal slovenský matematik a bývalý ministr vnitra Slovenska Vladimír Palko, který také přednesl svoji laureátskou řeč "Moc a její pokušení".

Samotná mezinárodní konference se věnovala zejména otázce společných hodnot zemí širšího středoevropského prostoru, ve kterém základním identifikujícím kamenem jsou hodnoty, které přineslo křesťanství.

Více >